Digitalni podpis
Današnji svet je digitalni svet. Mesto spletnih srečanj, virtualnih konferenc, dokumentov v oblaku in ... digitalnih podpisov.
Današnji svet je digitalni svet. Mesto spletnih srečanj, virtualnih konferenc, dokumentov v oblaku in ... digitalnih podpisov.
V enem od prejšnjih blogov in na nedavnem PQC (post-quantum cryptography) webinarju smo pisali o ranljivostih kriptografije javnih ključev (PKI) na kvantne napade, še posebej na napade, ki uporabljajo Shorjev algoritem.
Septembra 2020 je podjetje Secura objavilo članek z opisom ranljivosti protokola Netlogon Remote Protocol, ki se nahaja v vseh strežnikih MS Windows Server. Ranljivost je zavedena kot CVE-2020-1472, poznana pa je pod imenom Zerologon.
Kaj je entropija in zakaj je pomemben gradnik varnostnih in kriptografskih sistemov?
Število vdorov v računalniške sisteme in varnostnih groženj vztrajno narašča že leta.
Pri tehnologiji veriženja podatkov gre za sistem beleženja informacij, ki onemogoča spreminjanje in goljufanje.
V prejšnjih blogih smo se na kratko dotaknili odpornosti simetrične in asimetrične kriptografije proti kvantnim napadom. Tukaj to temo obravnavamo podrobneje.
Šifrirne algoritme lahko v grobem ločimo na simetrične in asimetrične. Simetrični imajo daljšo zgodovino. Rečemo lahko, da sta se njihova zgodovina in razvoj pričela pred že več kot 2000 leti. Koncepti asimetrične kriptografije pa so se pričeli razvijati šele v 70ih letih in bili prvič javno objavljeni leta 1977 v članku raziskovalcev Standfordske Univerze, Whitfield Diffie in Martin Hellman.
S simetrično kriptografijo označujemo kriptografske algoritme, ki omogočajo šifrirano komunikacijo med pošiljateljem in prejemnikom, kjer za šifriranje in dešifriranje sporočil oba uporabljata enak šifrirni ključ.
Today, consumers rely on mobile and online transactions to manage their bank accounts, sign up for mortgages and pay bills. This convenience has a dark side: fraud and phishing are on the rise. But things are about to change, driven by regulatory compliance.